Od 16 marca 2020 roku strażnicy miejscy realizują:
- Zabezpieczają przy Kościele p.w. św. Stanisława w Nakle nad Notecią wydawanie żywność oraz paczek żywnościowych dla ubogich i bezdomnych. W związku z sytuacją epidemiologiczną kolejka, która tworzy się w tych okolicznościach, musi być monitorowana tak, aby osoby w niej stojące zachowywały między sobą bezpieczną odległość.
- Zabezpieczają ład i porządek oraz mierzą temperaturę osobom wchodzących do MGOPS podczas wypłaty zasiłków pieniężnych.
- Dowożą żywność do rodzin i osób wskazanych przez MGOPS.
- Dowożą worki na śmieci do rodzin objętych kwarantanną domową (do dnia 20-04-2020 roku worki zostały dostarczone do 215 rodzin z terenu gminy Nakło nad Notecią).
- Kwaterują osoby wyznaczone przez Powiatowy Państwowy Inspektorat Sanitarny w Nakle nad Notecią na kwarantannę zbiorową do obiektów wskazanych przez Gminę Nakło nad Notecią (ul.A.Mickiewicza, ul.Gimnazjalna. ul. Długa). Zakwaterowanie odbywa się w systemie 24/7.
- Kierują informacyjne do mieszkańców o stosowanie się do zaleceń służb sanitarnych, dotyczących przemieszczania się i zgromadzeń. Apele, komunikaty umieszczane są w lokalnej prasie oraz na stronach internetowych UMiG, Straży Miejskiej.
- Na terenie miasta i sołectw nadawany jest komunikat przez głośniki z radiowozu Straży Miejskiej o odpowiednim zachowaniu się w przestrzeni publicznej, aby nie dopuścić do zarażenia się wirusem, jak również komunikat o skontaktowanie się osób starszych, samotnych, chorych z Ośrodkiem Pomocy Społecznej celem uzyskania pomocy.
Ponadto Straż Miejska prowadzi kontrole:
- Przestrzegania zasad sanitarnych przez osoby przebywające w przestrzeni publicznej – na obszarze miasta strażnicy korzystają w dużym zakresie z zapisu kamer Miejskiego Monitoringu Wizyjnego.
- Kontrole punktów handlowych z uwagą na:
a)przestrzeganie zasad dotyczących utrzymania odpowiedniej odległości między osobami oczekującymi w kolejce,
b)odpowiedniej ilości osób w punkcie handlowym,
c)czy osoby prowadzące sprzedaż i dokonujące zakupów używają rękawiczek jednorazowych,
- Kontrolami objęte są także miejsce gromadzenia się osób bezdomnych,
- Kontrolują ograniczenia funkcjonowania określonych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, tzn. zamknięcie lokali usługowych (fryzjerzy, kosmetyczki, studia urody, siłownie, lokale podające posiłki do tzw, „stołu”, bary piwne)
Ponadto :
Od 2 kwietnia 2020 roku w związku z wydaniem decyzji przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczącej poddania straży miejskich i gminnych na terenie kraju zwierzchniemu nadzorowi policji, Straż Miejska w Nakle nad Notecią pracuje pod zwierzchnictwem Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią.
Komendant Straży Miejskiej organizuje pracę swoich funkcjonariuszy zgodnie z wytycznymi Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią. Organizacja polega przede wszystkim na bieżącej wymianie informacji miedzy służbami oraz wspólnych patrolach, których priorytetem są działania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Wspólne patrole policjantów i strażników miejskich polegają między innymi na sprawdzaniu i egzekwowaniu przestrzegania nowych przepisów porządkowych w zakresie zwalczania rozprzestrzeniania się epidemii. Funkcjonariusze kontrolują parki, skwery, place zabaw, placówki handlowe i wszelkie inne miejsca, gdzie mogą gromadzić się osoby łamiące przepisy dotyczące zakazu zgromadzeń, co stanowi niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się wirusa. Osoby niestosujące się do wytycznych muszą liczyć się z konsekwencjami, w tym wysokimi grzywnami.
Dane ilościowe:
W miesiącu kwiecień zaplanowano 80 wspólnych służb w godzinach 7:00-21:00. Na dzień 20 kwietnia 2020 roku wykonano 46 wspólnych służb patrolowych na terenie miasta i gminy.
W dniach 03-04 do 20-04-2020 roku strażnicy miejscy:
- Wykonali 179 działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem choroby zakaźnej COVID – 19.
- Ujęli i przekazali Policji osobę, która posiadała przy sobie narkotyki
- Przyjęli 61 zgłoszeń od mieszkańców.
- Podjęli 50 interwencji.
- Nałożyli 19 mandatów karnych, 31 osoby pouczyli.
15 interwencji dotyczyło zakłócania porządku publicznego,
7 interwencji dotyczyło bezpieczeństwu osób i mienia,
6 interwencji dotyczyło wykroczeń przeciwko urządzeniom użytku publicznego,
11 interwencji dotyczyło nieprzestrzegania ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
7 interwencji dotyczyło wykroczeń w ruchu drogowym,
po 1 interwencji w zakresie: ustawa prawo wodne, obyczajność publiczna, ochrona zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt, ustawa o odpadach.
6.Skierowali 5 wniosków o ukaranie do Sądu Rejonowego w Nakle nad Notecią.
Sprawy dotyczyły:
Nieprzestrzegania Ustawy o otrzymaniu porządku i czystości w gminie - 1 sprawa,
Nie oddania pojazdów do recyklingu po wycofaniu ich z eksploatacji - 2 sprawy,
Nie utrzymywania czystości i porządku w obrębie nieruchomości – 1 sprawa,
Używanie słów nieprzyzwoitych w miejscu publicznych – 1 sprawa.